Mi a majoránna fűszer és hogyan kell használni?

A majoránna talán nem a legnépszerűbb fűszernövény; a piaci kereskedelemben az oregánó, a babér, a rozmaring, a bazsalikom és a zsálya után a hatodik helyen áll. Mégis az egyik legértékesebb a mediterrán konyhában. A fűszernövény édes, virágos, fenyőfás, citrusos jegyekkel tarkított ízvilágát és meleg személyiségét semmi sem múlja felül.

A legnagyobb majoránnatermesztő ország Egyiptom, bár a fűszernövény az egész Földközi-tenger medencéjében és az Arab-félszigeten őshonos. Európa a megtermelt majoránna 65%-át, Észak-Amerika pedig 35%-át importálja; a maradékot a termelő országokban helyben fogyasztják el.

Miért olyan népszerű a majoránna? Hogyan használják? És ami a legfontosabb: jót tesz-e neked? Íme minden, amit a majoránnáról tudni kell, mi a majoránna fűszer, és milyen előnyei vannak.

Mi a majoránna?

A majoránna évelő fűszernövény, ami azt jelenti, hogy több mint két évig él. Az oregánófélék családjába tartozik, és a neve szó szerint azt jelenti, hogy a major vagy a “legjobb”.

Az ókori görögök és rómaiak is szívesen fűszerezték ételeiket majoránnával, és a boldogsággal hozták összefüggésbe. Állítólag még szerelmi bájitalokban is használták – és mi egyetértünk.

A majoránna ízesíti a pörkölteket, leveseket, mártásokat, salátaönteteket, sőt még a gyógyteákat is. A híres francia herbs de Provence része, és széles körben használják a hagyományos olasz konyhában, beleértve a pizzákat is.

A majoránnának azonban több mint 40 faja létezik. A szakértők szerint a két legelterjedtebb mégis az édes majoránna, amely a világszerte megtalálható mentával rokon, és az európai vagy vad fajta, amely a gyantás oregánóval mutat hasonlóságot.

Majoránna egészségügyi előnyei

A majoránnának a konyhában van a helye, mind friss fűszernövényként, mind szárított és porított fűszerként. Mégis, a gyógynövénynek figyelemre méltó egészségügyi előnyei vannak. Íme a majoránna legjelentősebb egészségügyi előnyei.

  • A majoránna erős antioxidáns. A gyógynövényben található egyik vegyület, a karvakrol képes megbirkózni az oxidatív stressz által okozott káros szabad gyökökkel, amelyek a sejtdegenerációért, a szívbetegségekért és a korai öregedésért felelősek.
  • Elegendő klinikai bizonyíték van arra, hogy a majoránna gyulladáscsökkentő tulajdonságait bizonyítja, amelyek ellensúlyozhatják a krónikus gyulladást, amely végül magas vérnyomáshoz, autoimmun betegségekhez, sőt rákhoz vezet.
  • A majoránna aktív vegyületei antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkeznek, és képesek kezelni a bakteriális fertőzéseket és a gombás betegségeket.
  • A majoránna meleg íze kiváló gyomorfájás és gyomor-bélrendszeri betegségek esetén, és segíthet megvédeni a gyomorfekélytől.
  • Érdekesség, hogy a majoránnát a hagyományos gyógyászatban a menopauza tüneteinek kezelésére, a menstruációs ciklus szabályozására és a menstruációs folyás fokozására használják.
  • Mint alább olvashatod, a majoránna egy tápanyagokban gazdag gyógynövény, ami a szuperélelmiszer kategóriába sorolja.
  • Majoránna tápérték
  • Egészségügyi előnyök
  • A mediterrán gyógynövény táplálkozási szempontból meglehetősen összetett, így ideális arra, hogy gyakran használd a főzésben.

100 gramm porított fűszernövény 60 gramm szénhidrátot tartalmaz rost és cukor formájában, 7 gramm egyszeresen telítetlen zsírt és 12 gramm fehérjét, amivel kiemelkedik a többi konyhai fűszernövény közül.

A majoránna fantasztikus A-vitamin-forrás, amely a napi ajánlott bevitel 45%-át fedezi, a B1-vitamin, azaz tiamin 22%-át, a B12-vitamin, azaz riboflavin 21%-át, a B6-vitamin 92%-át és a C-vitamin 86%-át pedig elképesztő mértékben tartalmazza.

És ez még nem minden, mert a majoránna hatszor annyi K-vitamint és vasat ad hozzá, mint amennyire szükséged van, és kétszer annyi kalciumot, mint amennyire a szervezetednek a nap folyamán szüksége van.

A magnézium, a foszfor, a kálium, a nátrium és a cink is jól képviselteti magát, így a majoránna az egyik legtápanyagdúsabb konyhai fűszernövény a világon.

Hogyan főzzünk majoránnával?

A majoránna egyedi aromája jól illik a lassan főtt húsokhoz és a paradicsommártásokhoz. Európa-szerte és a Közel-Keleten is ízesíti a pörkölteket és húsleveseket, de a majoránna főzéshez való felhasználásának nincs rossz módja.

A fűszernövény enyhébb, mint az oregánó, így kevésbé valószínű, hogy elnyomja az ízeket a készítményben. Friss állapotban a főzési folyamat végén adhatjuk hozzá, hogy aromát, színt és frissességet adjon bármely ételnek; szárítva, leginkább majoránnafűszerként ismert, pácokban vagy tűzön sütés közben az ételek ízesítésére használhatjuk.

Milyen helyettesítői vannak a majoránnának? Ha nem talál majoránnát, a legbiztosabb megoldás a szárított oregánó használata, de használjon belőle kevesebbet, mivel az oregánó intenzívebb aromájú. A jó hír az, hogy a majoránna széles körben elérhető, főleg szárítva, és nem lesz nehéz megtalálni vagy felhasználni az egészet!

Ha még nem főzöl majoránnával, ne várj!

A majoránna egyike azoknak az alapanyagoknak, amelyeket a legjobb szakácsok a szívükön viselnek; ez a titkos hozzávaló, és a különbség egy éttermi minőségű étel és egy közepes minőségű étel között.

A majoránna használata olyan finom és nagyon kellemes módon ad extra íz- és aromaréteget az ételeknek, amire egyetlen más fűszernövény sem képes. Próbálja ki, és tegye a titkos fűszerezés részévé, és bármit is tesz, ne fedje fel. Ez maradjon közted, köztünk és a majoránna között.

Egyszerű majoránna helyettesítő anyagok

A majoránna az egyik leggyakrabban használt kerti fűszernövény a főzésben, de ha nincs, mit használhatsz helyette? Íme a majoránna legjobb helyettesítői!

Termesztheti cserépben vagy bármilyen fűszerágyásban, és egész évben szüretelhető, attól függően, hogy nálatok milyen hidegek a telek. Majdnem olyan jó szárítva, mint frissen, és beltérben is termeszthető, ha van egy napos ablakod! Ne feledje, hogy a mentafélék családjába tartozik, és szabadföldön meglehetősen agresszíven terjed.

A majoránna nagyon hasonlít az oregánóra, és az emberek gyakran felváltva használják a kettőt. Gyakran oregánóként említik a receptekben a majoránnát, mert az emberek inkább az oregánóhoz szokták hozzászokni a boltokban – de valójában édes majoránnát termesztenek a kertekben. Ennek enyhébb az íze.

Ez az egyik kedvenc téli fűszernövény (védett helyen túlélte a -17°C-ot ezen a télen). Néhány receptben, például a gombás-tökös pásztortarhonyás pitében is láthatod. A mediterrán konyhában sokat használt majoránna a levesektől és mártásoktól kezdve a friss salátákig mindenben nagyszerű.

De mivel helyettesítheted a majoránnát, ha éppen nincs kéznél? Az alábbiakban a hat legjobb helyettesítőt találjod meg.

A majoránna helyettesítői

Oregano

Az oregánó és a majoránna nagyon hasonló ízű, méretű és állagú, és ez a legegyszerűbb helyettesítő. Használja pontosan ugyanúgy, változatlanul, kivéve, hogy talán egy kicsit kevesebbet ad hozzá – az oregánónak kicsit erősebb az íze.

Ha szárított oregánót használ, ne feledje, hogy szárítva az íz intenzívebb, ezért ha a frisset szárítottal helyettesíti, körülbelül feleannyi mennyiséget használjon belőle.

Kakukkfű

A szintén a mentafélék családjába tartozó, és nagyon hasonló ízű kakukkfű is remek választás. Kiváló 1:1 arányú helyettesítő, és szinte észrevehetetlen változás.

Savanyúság

A savanyúságot (savanyúság) gyakran nyári savanyúságnak nevezik, mert az egynyári fajtát gyakrabban termesztik, mint a téli évelő változatot, de mindkettő felcserélhető a majoránnával. Kellemes borsos íze van.

Bazsalikom

Kicsit túlzás, de a bazsalikom jól használható néhány mediterrán ételben a majoránna helyett. Gondoljunk paradicsomos levesekre és szószokra vagy friss salátákra, de valószínűleg egy kicsit növelni kell a mennyiséget.

Tárkony

A francia konyhában gyakran használt tárkony erős, enyhén ánizsos ízzel rendelkezik. Kis mennyiségben jól helyettesíthető vele, és attól függ, hogy mit készítünk. Kiválóan illik sült burgonyához, sárgarépához és más kerti zöldségekhez.

Provence-i fűszernövények

Egy szárított fűszerkeverék, amelyben a majoránna gyakran az összetevők listájának elején szerepel, ez is jó helyettesítője lehet, szintén a recepttől függően. Az olasz konyhában nem olyan nagyszerű, de nagyon jó az észak-európai vagy francia receptekhez, mint például ez a lencsés burgonyapörkölt.

Más szárított fűszerkeverékek (például a pizzafűszerek) is jó választás lehetnek, az összetevők listájától függően. Ha a majoránna vagy az oregánó szerepel az első három összetevő között, akkor valószínűleg nyugodtan használhatja a sima majoránna helyett.

A majoránna 6 fő egészségügyi előnye

A mentafélék családjába tartozó majoránna a széles körben használt oregánó unokatestvérének tekinthető. Különböző formában kapható, például illóolajként, szárított levélként és por formájában. Ezt a hagyományos mediterrán gyógynövényt már ősidők óta használják számos egészségügyi előnye miatt.

Csökkenti a vércukorszintet

Egyike a számos csodálatos gyógynövénynek, amelyek segítenek a vércukorszint csökkentésében. Csökkenti az Advanced Glycation End, egy vegyületcsoport képződését, amely a cukorbetegeknél fellépő számos komplikációért felelős.

Javítja az emésztőrendszert

A majoránna tea növeli az emésztő enzimeket az emésztőrendszerben. Ez gyorsabb emésztést eredményez. Ennek a teának a fogyasztása segíthet a székrekedés kezelésében is.

Véd a gyakori betegségekkel szemben

Teája segíthet az ételmérgezések elleni küzdelemben is. A gyógynövény antibakteriális és vírusellenes tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek segítenek az olyan betegségek leküzdésében, mint a megfázás, láz, fejfájás stb.

Jót tesz a szívnek

A majoránna fokozza a szív- és érrendszer működését. Jót tesz a vérkeringésnek, és segít a vérnyomás csökkentésében is, így csökkenti a magas vérnyomás kockázatát. Az artériák megkeményedését is megakadályozza azáltal, hogy csökkenti a koleszterin felhalmozódását az erekben.

Eltávolítja a méreganyagokat a szervezetből

A majoránnaolaj izzasztó, ami azt jelenti, hogy izzadást vagy izzadást idéz elő. Ez a káros méreganyagok és a túlzott nátrium eltávolításával tartja egészségesen a szervezetet. Az olaj egyben vizelethajtó is, így növeli a szervezetből távozó vizelet mennyiségét. Ez segít a húgysav eltávolításában, a vérnyomás csökkentésében, a vesék tisztításában és a szervezet zsírtartalmának csökkentésében.

Segít a stressz és a szorongás leküzdésében

A majoránnaolaj használata népszerű az aromaterápiában, mivel ellazítja a szervezetet. Belégzésén kívül a lábra vagy a testre is dörzsölhetjük vele. Hasznos az álmatlanság enyhítésére, valamint a stressz és a szorongás kezelésére is.

Hogyan kell majoránnát termeszteni?

Az oregánóval rokon, de enyhébb, édesebb ízű majoránna nélkülözhetetlen konyhai fűszernövény, az otthoni ínyencek legjobb barátja.

Amit a majoránnáról tudni kell


Neve: majoránna (Origanum majorana), majoránna.

Magasság: 35-45 cm.

Növénytípus: évelő.

Lombozat: örökzöld, apró szürkészöld levelekkel.

Éghajlat: a meleg mérsékelt és száraz/félsivatagi éghajlatot kedveli. Trópusi és szubtrópusi területeken a csapadékos évszakban cserépben termesztve óvja az esőtől. Hideg mérsékelt égövi területeken a téli hideg ellen cserépben neveljük.

Talaj: jól drénezett talajban vagy prémium minőségű virágkeverékben fejlődik.

Helyzet: teljes napfény

Virágzás és termés: nyáron apró, fehér virágcsomókat hoz.

Táplálás: nem szükséges, ha komposzttal és jól érlelt trágyával dúsított talajba ültetik.

Öntözés: két öntözés között hagyja megszáradni a talajt vagy a virágkeveréket. Ne öntözze túl, különösen hűvös időben.

A majoránna megjelenése és jellemzői

Hidegre érzékeny évelő fűszernövény, a majoránna hideg éghajlaton egynyári növényként, vagy világos helyen elhelyezve szobanövényként is termeszthető. Az aromás és a konyha sokoldalú kiegészítője, ez a népszerű fűszernövény metszéssel tömören tartható, és alkalmas kertekbe és cserepekbe is.

A majoránna felhasználása

A mediterrán fűszernövény, a majoránna frissen vagy szárítva sokféle étel és konyha ízesítésére használható, beleértve a tésztaszószokat és a saláták vinaigrette-jét. Ha majoránnát használunk a főzéshez, a maximális íz elérése érdekében csak a végén adjuk hozzá. Szokatlan módon a szárított levelek íze szinte teljesen megegyezik a friss fűszernövényével, ezért a maximális íz érdekében 4-6 hetesen szedje le, és szárítsa meg, hogy egész évben felhasználhassa.

Hogyan termeszthető majoránna


A majoránna késő télen/kora tavasszal elvetett magról is termeszthető, de általában kis fűszeres cserepekben vagy cserepekben kapható.
Mielőtt kiültetjük a kertbe, öntözzük meg hígított hínároldattal, hogy minimálisra csökkentsük az átültetési sokkot, és a majoránnát a lehető legjobb starthoz juttassuk.


Ha a kertbe ültetjük, ültetés előtt komposzttal és jól érlelt trágyával javítsuk a talajt. Ha a talaj vizesedésre hajlamos, emelje meg, hogy javítsa a vízelvezetést. Készítsen egy gödröt, és helyezze a fűszernövényt a közepébe, ügyelve arra, hogy a talajban ugyanolyan magasságban legyen, mint a cserépben.
Töltse vissza, mulcsozza be, és öntözze meg jól, hogy a talaj a gyökerek körül rendeződjön.


Ha cserépben termesztjük, válasszunk prémium minőségű, lehetőleg fűszernövények és zöldségek számára kifejlesztett szerves virágkeveréket, és kövessük a fenti lépéseket. Öntözze meg, és helyezze teljes napfényre.
A majoránna gondozása
A majoránna kevés karbantartást igénylő fűszernövény. Ha egyszer már megtelepedett, csak szezonális öntözésre van szükség.

A majoránna szárazságtűrő, de hetente néhányszor öntözzük, forró, száraz időben gyakrabban. A hidegtűrés javítása érdekében az időjárás lehűlésével kéthetente alkalmazzon hínároldatot.

Hogyan és mikor kell metszeni a majoránnát?


A majoránna jól reagál a metszésre. A rendszeres metszés (vagy betakarítás) segít tömörségének megőrzésében, és több levelet és új hajtást serkent – annál jobb lesz a termés.

A majoránnát érintő betegségek és kártevők


A csigák és a csigák problémát jelenthetnek a csírázó magvak és a fiatal palánták számára. Védekezzen szerves, háziállatbarát csigapellettel vagy csapdákkal. A majoránna népszerű kísérőnövény, a majoránna viszonylag kártevő- és betegségmentes lesz, amint kifejlődik. Ne öntözze túl, mert ez gombaproblémákhoz és gyökérrothadáshoz vezethet.

Hogyan szaporítsuk a majoránnát


A majoránna magról vagy nyáron szedett dugványokkal szaporítható.

A csúcsdugványokat 6-8 cm hosszúságú dugványokkal szedjük.
Az ujjaival csípje át a szár alsó felét, majd az ujjaival lefelé haladva távolítsa el az alsó leveleket.
A tövet mártsuk gyökereztető hormonba vagy dugványporba.
Töltsön egy cserepet dugvány- vagy szaporítóanyag-keverékkel, és ültessen 4-6 dugványt minden cserépbe.
Enyhén öntözze meg, hogy a talaj egyenletesen nedves maradjon.
A dugványoknak 4 héten belül gyökeret kell ereszteniük és növekedniük kell. Ültesse át a dugványokat egyedi cserepekbe, és csípje ki minden egyes dugvány tetejét (a felső négy levelet), hogy ösztönözze az elágazást és a tömör növekedést.
Folytassa a rendszeres öntözést, és kezelje hínároldattal, amíg készen nem áll a kertbe való kiültetésre.
Az érett virágokból magokat lehet gyűjteni. Hagyja, hogy a virágok kissé megbarnuljanak, majd vegye ki őket, és tegye egy nyitott papírzacskóba száradni. Ha a virágok megszáradtak, rázza meg erősen a zacskót, hogy a magok kiszabaduljanak. Tárolja egy jól láthatóan megjelölt borítékban.

Menjen biztosra


Műtrágyázás után néhány nappal halassza el a betakarítást, és főzés és fogyasztás előtt jól öblítse le. Ha kártevők, betegségek vagy gyomok elleni szereket használ, mindig olvassa el a címkét, gondosan kövesse az utasításokat, és viseljen megfelelő védőfelszerelést. Minden kerti vegyszert tároljon gyermekek és háziállatok elől elzárva.

Ha ez tetszik, akkor próbálja ki


Oregano: a majoránnával rokon, szívós fűszernövény, erősebb ízzel.

Rozmaring: egy másik szárazságtűrő mediterrán fűszernövény.

Kakukkfű: számos konyhában használt, földet borító fűszernövény.

Majoranna, a sültek fűszere

Ismerjük majoranának, majoránnának, ciprusi szurokfűnek, vagy népiesen pecsenyevirágnak is nevezik egyes tájegységeken. Szinte minden magyar háziasszony fűszerei között megtalálható, hiszen annyira magától értetődő, hogy kell az ételbe.

Szoros rokonság fűzi a mentához, a zsályához, a bazsalikomhoz, a kakukkfűhöz és az oregánóhoz, amit gyakran össze is kevernek vele, sőt vad majorannának is hívják.

A sültek kihagyhatatlan ízesítője: a majoranna

A Házi Arany Majoranna az Alföld Íze webáruház kínálatában megtalálható, aromazáró csomagolásban és különböző kiszerelésben. Mivel csak a leveleket használjuk fel, a csomagolás a szárított, morzsolt leveleit tartalmazza.

A mediterrán tájakról származó fűszernövény intenzíven aromás illatú, kellemesen pikáns, citrusos, kissé kesernyés, hűvös ízhatású. A majoranna az árvacsalánfélék családjába tartozik, meleget és napfényt igényel, de a sem a szárazságot, sem a túl hideget nem szereti. Ugyanígy a nedvességet, vizet is csak mérsékletesen érdemes ani neki, túlöntözni nem szabad.

A növény a talajtól 20-50 cm-re nő meg, és kis virágai, amelyek fehértől pirosig különbözőek lehetnek, pompás látványt nyújtanak virágzásukkor. Bár eredeti termőhelyein évelő, de hazánkban csupán egynyári – igaz, hogy tavasszal elvetve, akár két-három alkalommal is szüretelhető.

Frissen zöld, kövérkés levelei a szárítást követően zöldesszürkés színűvé válnak, ami kezdő háziasszonyok számára meglepő lehet, mégis, ez a jó minőséget jelzi. Azonban a legjobb aromához a virágzás előtt kell leszedni a leveleket.

A mediterrán konyhában legtöbbször a bazsalikommal, kakukkfűvel és az oregánóval használják együtt, de a fekete borssal érvényesül friss, citrusos íze a legjobban. Itthon a tradicionális magyar levesek, szószok, és – mint népies neve is utal erre – a sült, grillezett húsok, halak és zöldségek remek ízesítője. Libasülthöz, kacsából, bárányból készült ételekhez is kiváló, ugyanis elveszi a húsok mellékízét.

Elképzelhetetlen nélküle a krumplifőzelék, a gomba- vagy frankfurti leves, és a májgombócleves sem lenne az igazi, ha kihagynánk belőle. A különféle hurkák, pástétomok, vagdaltak is igénylik, de a töltött csirke töltelékéből sem szabad kihagyni!

A majoranna eredete

A Kisázsiából származó növény (Origanum majorana) a Földközi-tenger vidékén honosodott meg, ahol hamarosan kedvelt fűszer és gyógyszer vált belőle. Egyik neve – ciprusi szurokfű – arról tanúskodik, hogy Ciprus jelentős termőhelye volt az ókorban is.

Mivel Aphrodité, a szerelem istennője itt emelkedett ki a habokból, ezért a görögök a szerelem fűszerének nevezték, mondván, hogy Aphrodité teremtette. Az oltár előtt ezért viseltek és viselnek ma is hagyományosan majoranna koszorút a menyasszonyok Görögországban.

Nálunk is kötődött hozzá néphagyomány: az a leány, aki azt szerette volna, hogy hosszú, boldog házassága legyen, majoranna szálakat tett a kelengyéje közé. Azt nem tudjuk, valóban hatott-e, de az biztos, hogy illatos lett a szoba.

Jótékony hatásai a szervezetre

A majorannát a benne lévő illóolajok miatt a múltban is használták potpourriként, de kézmosóvízbe is tették. A leveleiből préselt olajjal a reumás fájdalmakat mérsékelték, a hasat bedörzsölve pedig gyógyították a puffadást és a felfúvódást.

Szélhajtó hatásán túl étvágygerjesztő, gyomorerősítő, nyugtató is a növény, ezért különböző gyógyteákhoz is felhasználják. Teája enyhíti a fejfájást, de a köhögést, a légzési zavarokat is hatékonyan csillapítja, hiszen kiváló hurutoldó és köhögéscsillapító. Régen a szamárköhögés és a torokgyík gyógyszereként is népszerű volt.

A majorannából készült tea a csökkenti a hányingert és az émelygést, ezért jól alkalmazhatják azok is, akiket megvisel az utazás. Aki álmatlanságtól szenved annak is érdemes fogyasztani valamilyen formában, mivel nyugtatóként és altatóként is ismert.

Ha citromfűvel együtt készítjük el, enyhíti a menstruációs görcsöket és mérsékli a vérzés erősségét. Alkalmazása magas vérnyomás esetén körültekintést kíván, a terhes és szoptató nők számára pedig gyógyhatású szerként nem ajánlott.

A majoranna jó, ha fűszerként és gyógyszerként egyaránt megtalálható a család konyhájában. Töltse fel fűszerkészletét a webáruház kínálatából válogatva (vagy nagyobb kiszerelésben a haziarany.hu weboldalról), ahol a Házi Arany Majoranna mellett minden szükséges ízesítőt megtalál!